Koomiksirõõm: Hämmastav Radioaktiivne Asfaltmees, 1. osa

Hooandjast saabus kiri, et lugejate rõõmuks on valmis saanud Hämmastava Asfaltmehe koomiks, tähendab selle esimene osa. Kampaania juurde käis veel muud meediat ka, muusika ja esitlus ja esinemised ja värgid, aga mina, lihtne lugeja, muud ei tahtnudki kui digikoomiksit. (Sealt pärinevad ka siinsed kuvatõmmised. Loodan, et tohib.) 

Tegevus toimub sügaval nõuka-ajal. Seda reedavad nii napp toasisustus (stiilipuhtalt kolepruun!) kui peategelinski Osvaldi moekas mullet ja sangvunts. Valge maika ja hambapastatuubi disain on ka autentsed.

katke asfaltmehe koomiksist. joonistatud ehitusplatsile läheneb planguaugust peategelane Osvald. esiplanil puhkab teerull.

Tegevuse korterist õue suundudes küll ajastutruudus pisut mureneb: nõukaaja teed ega majad ei olnud kunagi nii siledad, muru nii roheline, soojak nii prink või torud nii siredad. (Tollel ajal pandi maa sisse ainult jämedat betooni! Ma tean täpselt, me käisime selle otsas turnimas, kui tööd pooleli olid.) Ehitusmasinad näevad ka kahtlaselt kaunid välja ja majade vahele on eksinud veel eriti superkahtlane väljamaa malli masin. Muidugi, võimalik, et nii paistab ümbritsev tegelikus ainult läbi peategelase optimistlike silmade. 

katkse asfaltmehe-koomiksist. asfaldi all, maa sees on kivikamakate ja kõverate torude vahel kägaras peategelase Osvaldi kortsus laip. Aga torudest niriseb helendavat radioaktiivset sodi, mis panevad maa-aluse ja Osvaldi silmad kahtlaselt hiilgama. Lugejani jõuavad mullidena ka Osvaldi mõtted: Kus ma olen? Mis minuga juhtus? Mina olen ju ...

Töö, eriti tööohutuse kujutamisel tuleb nõukareaalsus tagasi ja tabab jõuliselt peategelast ennast. Ja selle koha pealt läheb lahti superkangelase saamise lugu. Asfaldi all puutub peategelane kokku maagilise kiiritusega (loomulikult erkroheline, nagu üks maagiline kiiritus muiste) - ja nimikangelane ongi sündinud! Nõukogude jorss sai nõukogude radiatsiooni paistel kodumaa asfaldiga üheks ja asub kohe hoogsalt kangelastegusid vuhkima. 

Kangelastegude hädavajalik komponent on muidugi asfalt. Kangelas-asfalt suudab appi tulla ka väga nõukalike tüüpprobleemide puhul - tee ei kanna, ehitusplatsil pudeneb tellingutelt joodikuid, dissidendid kipuvad üle lahe. Elu on ilus ja kangelane lööb Brežnevile endale patsi. 

katke asfaltmehe-koomiksist. Peategelane Osvald on surnust tõusnud asfaltmehena - maapinnast kerkiva vormitu asfaltjunnina, millel on silmad ja suu, käed kui vaja. Asfaltmees vestleb ärevalt militsionääriga.

Teises peatükis kisub lugu lausa kriminaalseks kätte - tuleb inimröövleid taga ajada, varitseda spekulante … Selle käigus selgub aga liidukangelase spetsiifiline nõrkus: asfalt ei pääse üle rohelise looduse. Lahendus peitub muidugi asfaltis endas - kõik tuleb kangelaslikult kinni kaanetada! 

Aga ka vaenlane ei maga. Esimesi samme kurjade sepitsuste teel astub Asfaltmehe tulevane igivaenlane, esimesi pöördeid võtab sisse asfaldipuur HuKuvalda … Jään põnevusega ootama järgmiseid osi! 

katke asfaltmehe-koomiksist. asfalteeritud tänavast, millel pahaaimamatult seisavad spekulandi sussininad,  kerkib üksik valvas silm.


Koomiksi autorid: Elise Rohtmets ja Anton Veermets kirjutasid, Dora Grents ja Ella Kessel kunstisid.

kuvatõmmis asfaltmehe-koomiksi tiitellehelt, kus on tegijad üles loetud

Kampaania kulgu ja tegijate kontakte vaata Hooandja projektilehelt: 

https://www.hooandja.ee/projekt/hammastav-radioaktiivne-asfaltmees

Kommentaarid